Köpeklerin, insanların en iyi arkadaşı olarak görülmesinin sayısız nedeni vardır. Sevgi, sadakat ve arkadaşlık sunarlar ve bir köpekle özel bir bağ kurmuş olan herkes, insanlarla köpekler arasındaki simbiyotik ilişkiyi rahatlıkla doğrulayabilir. Ama bir köpek en iyi arkadaşını kaybettiğinde ne olur?
Köpekler Üzülürmü
Köpekler Bir İnsanı Gerçekten Özleyebilir mi?

Evet, bunu anlıyorlar. Köpeklerin, artık yanlarında olmayan ve bağ kurdukları bir kişinin kaybına yas tutması alışılmadık bir durum değildir. Köpekler bir insanın yokluğunu tam olarak anlayamasalar da, artık günlük hayatlarının bir parçası olmayan birini özlemenin duygusal hissini anlıyorlar.

Rutinlerindeki bir değişiklik veya sahibinin duyumlarının (görme, ses, koku) yokluğu gibi belirli göstergeler bir şeyin farklı olduğunu gösterir.

Duygusal bir kayıp yaşarken bir köpeğin hissettiği duyguların bir insanınkiyle aynı olup olmadığını kesin olarak söyleyemesek de, artık sağlam kanıtlar var. Köpeklerin beyinlerinin bazı bölgelerinin insanlarla benzer paralel duygular hissettiklerinde aydınlandığını gösteren beyin görüntüleme çalışmaları vardır.

İki köpek birbirine benzemez, bu yüzden yas tutma biçimleri ve süreleri farklı olabilir. Sevilen birini kaybettikten sonra bir köpeğin duygusal durumunu anlamak için, köpeğin sağlığını da etkileyebilecek belirli belirtilere dikkat etmek çok önemlidir. Bir köpeğin kederi nasıl yaşadığını tam olarak bilmenin somut bir yolu olmasa da, davranış değişiklikleri yoluyla ifade edilen üzüntüyü inkar etmek mümkün değildir. Kaygı ve stres kendilerini çeşitli şekillerde gösterebilir. 

Köpeklerin bir şeyleri kendi başlarına çözmeleri ve kayıp ya da keder yaşadıklarında duygularla savaşmaları gerekir. Köpeklerdeki diğer keder belirtileri şunlardır:

İştah kaybı

Kilo kaybı

Enerji eksikliği

Kayıtsızlık

Fiziksel aktiviteye ilgi kaybı

Köpekler son derece sezgisel ve hassastır, insanların onlara inandığından daha fazla… Tıpkı bizim gibi köpekler de yaslı bir dönemden geçerler. Belirli bir yaklaşım olmasa da, bir köpeğin ihtiyaçlarına duyarlı olmak onlar iyi bir ilerleme sağlanmasına yardımcı olabilir:

Rutinlerin farkında olun ve onlara bağlı kalmaya çalışın

Birlikte daha fazla zaman geçirerek rahatlık sağlayın

Ekstra sevgi verin; dokunma, bağınızı güçlendirir

En sevdiği oyunu oynayın ve egzersizi artırın

Köpeklerin bizi bizim onları özlediğimiz kadar özlediğinden şüphe yok ve bizim gibi onların da derin bir duygusal kayıptan kurtulmak için zamana ihtiyaçları var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir