Kedi Tuvalet Çeşitleri

Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için özel olarak üretilmiş kedi tuvaletleri bulunmaktadır. Kedi tuvaletleri farklı boyutlarda ve tasarımlarda olabilir. Temel olarak, kapalı ve açık olmak üzere iki çeşit kedi tuvaleti vardır.

Kapalı Kedi Tuvaletleri

Kapalı kedi tuvaletleri, kedilerin tuvaletini yaparken daha fazla gizlilik ve mahremiyet sağlar. Kapısı olan bir kabin şeklindedir ve genellikle üst kısmında bir filtre veya fan bulunur, böylece kötü kokuların yayılmasını engeller. Ayrıca, kapalı kedi tuvaletleri kediler dışkılarını kapatmak için eşelendiğinde kumların dışarı çıkmasını da engelleyerek evin temizliğine de yardımcı olur.

Açık Kedi Tuvaletleri

Açık kedi tuvaletleri ise daha açık bir şekilde tasarlanmıştır ve çoğunlukla bir tepsiden ibarettir. Bu tepsinin kenarları yüksek olabilir ve bazı modellerde tepsinin içine bir ızgara yerleştirilerek kumların daha kolay temizlenmesi sağlanır. Açık kedi tuvaletleri, kapalı olanlara göre daha ucuz olabilir ve kedi tarafından daha kolay kullanılabilir. Bu noktada tecrübelerimize dayanarak şunu söylemekte faydavar. Açık kedi tuvaletlerinde dışkı kokusu kapalı kedi tuvaletine göre dışarı daha çok çıkar ve bu yüzden açık kedi tuvaleti kullanacaksanız temizliğini daha sık yapmanız faydalı olacaktır.

Tuvalet Paspası ve Koku Giderici Granüller

Bir diğer önemli konuda tuvaletten çıkarken kedinizin patinize yapışan kumların eve dağılmasıdır. Bu problemide çözmek için tuvalet önleri için üretilmiş elekli paspaslardan satın alabilirsiniz. Ayrıca kötü kokuyu minumuma indirmek için kullanılan granül şeklinde kum koku giderici ürünler kullanarak kötü kokunun önüne geçmeniz mümkündür.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Hazır yeri gelmişken şunuda söyleyelim. Kedilere köpeklerde olduğu gibi bir tuvalet eğitimi vermenize gerek yoktur. Kediler iç güdüsel olarak tuvaletlerini bir kum üzerine yapmak isterler. Eve geldiğinde kafası karışmaması için tuvaletin yerine değiştirmeyin ve sabit bir yerde tutun ki yerini hemen öğrenebilsin. Ona yardımcı olmak için bir iki kez kedinizi kumunun üzerine koyun. Sonrasını o halledecektir. Kediler için doğru kedi tuvaletini seçmek, evde yaşayan kediler için önemlidir. Kedinizin tuvalet ihtiyacını karşılayacak bir tuvalet seçin ve düzenli olarak temizleyin, böylece kedileriniz sağlıklı ve mutlu kalacaktır.

Kedi Paspası

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir